CYPRUS WEATHER

פאפוס

פאפוס

פאפוס היא עיירת נופש הנמצאת בדרום מערב קפריסין. העיירה עשירה בהיסטוריה, תרבות וטבע והיא אחד מיעדי התיירות המובהקים של קפריסין.

פאפוס הוא קסום בו אפשר למצוא איזון ממש יפה בין חופשת בטן – גב קפריסאית קלאסית, לטיולים בטבע וביקור במקומות היסטוריים. לכן המקום יכול להתאים למגוון קבוצות מטיילים, משפחות ומטיילים עצמאיים.

בפאפוס תמצאו טברנות רבות, הריסות היסטוריות, זכר לתרבות יוונית – רומאית קדומה ונוצרית, חופים יפים וגבעות מיוערות, נמל ומרינה ועוד…

כל העיירה נמצאת ברשימת אתרי המורשת העולמיים של אונסק"ו והיא נבחרה גם לבירת התרבות של אירופה ב – 2017.

היסטוריה של פאפוס

באזור של פאפוס קיימת התיישבות מהתקופה הניאוליתית, כלומר, לפני יותר מ10,000 שנים.

האתר של פאפוס בהקשר היסטורי מתחלק בעצם ל-2, פאפוס העתיקה ופאפוס החדשה.

 

האתר של פאפוס העתיקה, כיום נמצא באזור הכפר קוקליה, מפורסם בזה שהוא נחשב כמקום הלידה של האלה היוונית אפרודיטה. הוא נמצא על גבעה והייתה לו דרך אל הים, שלחופו, לפי המיתולוגיה, אפרודיטה הגיחה מן הים.

 

פאפוס החדשה נבנתה מאוחר יותר, כ-16 ק"מ צפונית מזרחית מפאפוס העתיקה, על חוף הים, ובאתר זה שוכנת כיום העיירה פאפוס המודרנית. לאחר שקפריסין נכבשה בידי אלכסנדר הגדול, יורשו הקים בפאפוס את בירת קפריסין והעיר ממש שגשגה בזמן זה.

בימי הביניים, במיוחד לאחר הקמת ניקוסיה והנמל בלימסול, העיר איבדה את מעמדה והידרדרה. במהלך מאות השנים היא הוזנחה ואוכלוסייתה הצטמצמה מאוד עד ל-1974.

 

לאחר פלישת תורכיה וחציית קפריסין ל-2 ישויות, הפיתוח והתיירות גדלו מאוד וההתעניינות בפאפוס חזרה, עקב הגילויים ההיסטוריים הרבים והחופים היפהפיים.

אטרקציות בפאפוס

היסטוריה, חופים, תרבות וטבע. יש כל כך הרבה – רק תבחרו 🙂

פאפוס מחולקת ל2 חלקים עיקריים – רב העיר, בנייני המגורים והמרכזים העירוניים, נמצא על רמה מעל הים, אל תוך היבשה. החלק שקרוב לים – שנקרא קאתו פאפוס (Kato Paphos), הוא החלק התיירותי ומלא בהריסות היסטוריות, בתי מלון, בתי קפה רבים וחופים.

אתרים היסטוריים

כל מי שאוהב היסטוריה – וואו מה שתמצאו פה!

המקום נחשב במשך אלפי שנים כאתר עלייה לרגל בשביל אפרודיטה, ונבנו בו מקדשים רבים עבור כך כבר לפני יותר מ – 10,000 שנים!

הווילות הרומיות

בקאתו פאפוס נמצאות "ווילות" רומיות, שנקראות: בית דיוניסוס, בית תזאוס ובית איון. בכל אחת מהאחוזות האלה יש הריסות מהתקופה הרומית, מהמאות הראשונות לספירה. הן נקברו מתחת לאדמה והשתמרו בהם פסיפסים בצורה מצוינת!

הפארק הארכיאולוגי של פאפוס

מעבר לווילות, בקאתו פאפוס יש עתיקות רבות הן מהתקופה ההלניסטית רומית, והן מימי הביניים ומתקופת האימפריה העותמאנית. תוכלו לראות שם ממש אתר ארכיאולוגי עם הסברים על הממצאים. המקום כולל מרחצאות מימי הביניים ועותמאניים, תיאטרון רומי-יווני, אחוזות עשירים שהשתמרו מהתקופה הרומית וכנסיות עתיקות שבאחת מהן (Agia Kyriaki Chrysopolitissa) נמצא עמוד בו לפי האמונה נקשר והוצלף הקדוש פאולוס כשניסה להפיץ את הנצרות.

 

בעיקרון, לא צריך יותר מדי הסברים, פשוט לטייל באזור ותתקלו בכל כך הרבה דברים מעניינים. חלק מהם יופיעו בהמשך:)

קברי מלכים

גם אתר ששוכן בקאתו פאפוס. זהו בעצם בית קברות קדום, מהמאה ה-4 לפנה"ס, בו קבורים אנשים ממש עשירים בקברים שנחצבו באבן. לא ידוע מי בדיוק קבור שם.

זהו אחד האתרים ההיסטוריים המפורסמים בפאפוס!

 

קוקליה (Kouklia)

האתר ההיסטורי בו שכנה פאפוס העתיקה. המקום היה אחד האתרים החשובים ביותר של עלייה לרגל בתרבות יוון העתיקה והתקיימה בו כת שהוקדשה לאלת היופי והאהבה – אפרודיטה.

נמצאים בו הריסות מקדש עתיק לאפרודיטה (שהמוקדמים ביותר מתוארכים לשנת 1200 לפנה"ס).

נוסף על כך, במקום נמצאים שרידי אחוזה יוונית עם פסיפסים ופסלים.

טירת פאפוס

טירה שנבנתה בימי הביניים ע"י הביזנטים ממש על חוף ים. היא שימשה בתור מבצר כדי להגן על העיר ויש ממנה נוף ממש יפה על האזור!

מוזיאונים

אנדרטת ומוזיאון גריבאס (Grivas) – מקום קטן וחמוד שמספר את סיפור המאבק הקפריסאי להשגת העצמאות נגד הבריטים.

המוזיאון לאמנות פולקלור – מוזיאון מעניין ממש המציג כלים רבים ששימשו את הקפריסאים בתקופות רבות בעבר.

המוזיאון האתנוגראפי של פאפוס – זה בעצם בית שבעבר גר בו האיש שאסף את כל המוצגים. נמצאים בו כלים רבים מתקופות בהיסטוריה של האזור. כיום אלמנתו מספרת את הסיפור של המוזיאון ושל בעלה.

המוזיאון הארכיאולוגי של פאפוס – מוזיאון בעל מוצגים מתקופות רבות בפאפוס, החל מהתקופה הניאוליתית עד למאה ה-18.

אולי יעניין אתכם גם

בשיתוף איזי נשיונילטי