CYPRUS WEATHER

אגלנציה

אגלנציה

אגלנציה היא פרבר במחוז ניקוסיה. בשטחה עובר הגבול בין הצד התורכי ליווני בקפריסין. למעשה, מתוך 31 קמ"ר שבשטח העירייה, 14 קמ"ר הם שטחים חקלאיים שנכבשו ע"י הצבא הטורקי ב-1974.

אגלנציה היא הפרבר הגבוה ביותר במחוז ניקוסיה, הוא נבנה על גבעה למטרות הגנה, וגם מכיוון שנמצאו בו משאבים טבעיים וכמות המשקעים בו נאותה.

בתחומי אגלנציה נמצא יער אתלסה, שנחשב ל"ריאה הירוקה של ניקוסיה". בתחומה עבר פעם כביש שחיבר בין ניקוסיה ללרנקה, מצדדיו יש גבעות שעל אחת מהן נמצאו קברים שמתוארכים לשנת 3888 לפנה"ס! יש עדויות שבאזור הזמן הזה הייתה התיישבות באזור. כמו כן, נמצאה באזור מערה ששימשה לעבודת נימפה (יצורה מיתולוגית שחציה אלה וחציה אישה, הקשורה למקום מסוים בטבע).

מעבר לכך, העיירה מספקת מקום מפלט ירוק ונעים מהעיר. היא מלאה בפארקים רבים ויחסית שקטה. אם תסתכלו על האזור ממעוף הציפור תוכלו לראות את העיר ניקוסיה על שלל מבניה, ואז שטח גדול וירוק – אגלנציה. לא סתם היער זכה לכינוי "הריאה הירוקה של ניקוסיה"!

מה עושים באגלנציה?

החלק העירוני –

בעל בתי לבנים וגגות רעפים מסורתיים עם חצר לצד בתים יותר מודרניים. הרחובות צרים והתנועה יחסית מעטה. העיירה בנויה בצורה טובה, עם המון עצים וגינות בין הבתים וכניסה נוחה לניקוסיה.

כנסיות –

הנצרות היוונית אורתודוקסית שולטת במקום ויש בו כנסיות רבות בסגנון הקפריסאי הייחודי, בראשן כנסיית אאיוס יאורגיוס (Ayios Yeorgios church)., הממוקמת בלב אגלנציה.

פארק לאומי-

הקסם האמיתי של אגלנציה והאטרקציה העיקרית בה זה היער שהיא שוכנת לצידו, הפארק הלאומי יער אתלסה    (Athalassa Forest). לכו לשוטט ביער, באיטיות ותשומת לב, שאולי תסיח את דעתכם מצרות היומיום. מהעיירה יש שבילים אל תוך היער כך שתוכלו ללכת בצורה נוחה. שבילים אלו משמשים גם לאימונים (ריצה הליכה ואופניים) והיער עצמו נחשב למקום של ספורט. הוא כולל בנוסף גם אגם, מצפור, סרט על הפארק וחיות בר.

יש בו מרכז מבקרים שכדאי לעבור בו, שמציג מוצגים מהפארק וצורה מיניאטורית שלו, כמו גם מפות ושירותים נוספים. יש בו מעבדה שבה ניתן לראות וללמוד על יצורים וצמחים שנמצאים ביער.

מחוץ למרכז יש גן בוטני.

הכניסה כרוכה בתשלום של 1 יורו למבוגרים ולילדים מגיל 6 ומעלה.

טירת לה קאווה (La Cava Castle)-

הריסות טירה מימי הביניים (נבנתה בשנת 1385). האזור הוא אזור אסטרטגי ששלט על השטח וממנו תצפתו על הדרך. במקום התרחשו קרבות רבים והיום נשאר מהטירה מקווה מים וחלקים של 2 מגדלים.

כמו כן, באזור הזה יש עדויות להתיישבות אנושית עתיקה.

יער אלסוס (Alsos Forest)-

פארק עירוני רחב בניקוסיה, המשתרע מהאוניברסיטה של ניקוסיה עד לאגלנציה. משקיף על בניין הנשיאות האירופאי של קפריסין ועל תיכון ציבורי באגלנציה. יש בו משחקייה, קפיטריה, מגרשי כדורגל וכדורסל ושבילים להולכי רגל.

סקאלי (Skali)-

מרכז תרבות באגלנציה. יש בו אמפיתיאטרון קטן המציג הצגות בסגנון יוון העתיקה ושבילי אבן המובילים אליו. באזור יש מסעדות בסגנון מסורתי יווני וטברנות. במקום תוכלו למצוא גם הופעות חיות אותנטיות.

איפה יושנים?

מחיר ממוצע של מלון 3 כוכבים ללילה הוא בין  (בש"ח) 266-315 ושל 5 כוכבים נע בין 514-642. המחירים במלונות דומים ברוב ימות השנה.

 

הדירות להשכרה (apartments) הן זולות יותר. תוכלו למצוא מציאות במחירים של 162 ש"ח ללילה, אך לרוב המחירים ינועו בין 202 – 368, כשהמחיר הממוצע הוא באזור ה-250 ש"ח ללילה.

בחורף המחירים יותר זולים. תוכלו למצוא דירות בפחות מ-100 ש"ח ללילה, כשהרוב ינועו באזור ה-200-220.

 

ב – airbnb, תמצאו מחירים דומים כל השנה, בקיץ הם טיפה יעלו. הממוצע נע בין 75-160 ללילה. הדירות היותר יוקרתיות יתחילו מ-190 עד ליותר מ-300.

 

אוכל

באגלנציה יש מגוון של מסעדות. תוכלו למצוא מזון מהיר אמריקאי ומסעדות אסייתיות. בתי קפה פזורים בכמה מקומות בעיירה שישמחו להציע לכם גלידה בימים החמים. כמו כן כמובן, תמצאו גם אוכל בסגנון יווני קפריסאי וטברנות מסורתיות.

 

אגלנציה היא אחלה מקום לברוח אליו מהמולת העיר. מקום ממש טוב לנוח בו, לטייל בין הפארקים השונים ולטעום מהתרבות הקפריסאית המקומית והמסורתית. אם אתם מחפשים קצת ירוק בין כל האפור של העיר, זה ה-מקום!

אולי יעניין אתכם גם

בשיתוף איזי נשיונילטי