הקמת עסק בקפריסין

עסקים » הקמת עסק בקפריסין

הקמת עסק בקפריסין

הקמת עסק עבור כל אדם היא ללא צל של ספק אירוע מכונן אשר מביא איתו לא מעט מחשבות והתלבטויות. קפריסין הינה האי השלישי בגודלו בים התיכון, והוא ממוקם ממש בצומת הדרכים המחברת בין אסיה, אירופה ואפריקה. מזג האוויר בקפריסין ברוב ימות השנה הוא מזג אוויר נוח, דומה מאוד למזג האוויר שאותו אנו מכירים בישראל. ישנם בממוצע כמובן 300 ימי שמש בשנה ועונת הגשמים חלה בין חודש נובמבר לבין חודש מרץ בדיוק כמו אצלנו בישראל.

אולי זה יפתיע אתכם לגלות אך האוכלוסייה בקפריסין מונה בסך הכול 700 אלף תושבים, כאשר המדינה מחולקת לקפריסין היוונית ולקפריסין התורכית. האוכלוסייה היוונית במדינה מהווה 82% מכלל תושבי המדינה, בעוד האוכלוסייה הטורקית מהווה רק 18% מכלל תושבי קפריסין. עיר הבירה של קפריסין היא העיר ניקוסיה, שבה מתגוררים כ-200 אלף תושבים סך הכול. השפה הרשמית בחלקה היווני של קפריסין היא כמובן יוונית ואנגלית, ואילו בחלקה הטורקי של קפריסין השפה הרשמית היא טורקית בלבד. לרוב נדמה כי התנאים וההתפתחות של קפריסין היוונית משמעותי וגדול יותר בהשוואה לקפריסין הטורקית.

ההיסטוריה של קפריסין על קצה המזלג

את עצמאותה קפריסין קיבלה רק בשנת 1960, כאשר עד לאותה השנה היא הייתה נמצאת תחת חסותה של בריטניה. בשנת 1974 התחוללה מלחמה בין טורקיה ולבין קפריסין שהייתה בשליטת היוונים, טורקיה כבשה לא פחות מ-40% משטחה של קפריסין כולה. המצב נשמר עד לעצם היום הזה, אך על הפרק תמיד עומדות שיחות אשר מטרתן לאחד את שתי המדינות ולהפוך את האי למדינה אחת שלמה.

שיטת הממשל בקפריסין עוד מאז קבלת העצמאות מבריטניה היא שיטת ממשל נשיאותית, כאשר במדינה נערכות בחירות בכל 5 שנים. מרבית החוקים במדינה הינם חוקים אשר נשמרו במדינה עוד מהימים שבריטניה הייתה שולטת בה. לא מעט מנהגים בקפריסין הם מנהגים אשר נשמרו מימים עברו, ולכן יש כאלה שנוטים להיזכר בבריטניה כאשר הם מגיעים לבקר בקפריסין. אחד מההבדלים המשמעותיים ביותר בין קפריסין לבין כל שאר השכנות שלה בים התיכון זה שברכב נוהגים בצד ימין בדיוק כפי שנוהגים בבריטניה.

 

כלכלה ותשתיות בקפריסין

לקפריסין יש קשרי תעופה עם מרבית חברות התעופה הגדולות בעולם, ומרבית המדינות מאפשרות לטיסות משטחה לנחות במדינתם. נמלי התעופה המרכזיים במדינה נמצאים בערים הגדולות ביותר: לרנקה, ניקוסיה ופאפוס. שדה התעופה הקטן ביותר הוא שדה התעופה של פאפוס אשר הוקם בשנת 1985. מנגד לקפריסין ניתן להגיע גם דרך הים, כאשר ישנם נמלי ים גדולים שפועלים במדינה המובילים נמצאים בערים – לימסול, לרנקה ופאפוס. כמובן שהעונה הדומיננטית ביותר שבה תיירים רבים מגיעים אל המדינה היא עונת הקיץ שבה גם מזג האוויר בקפריסין מאוד ידידותי, בדיוק כמו מזג האוויר בישראל.

קפריסין היא מדינה מתקדמת יחסית, ולכן יש בה כמעט את כל האלמנטים של מדינה מתקדמת – אלמנטים שאולי התרגלתם אליהם במדינת ישראל, אך הם אינם מובנים מאליהם. לדוגמא בקפריסין ישנה מערכת תקשורת טובה אשר מאפשרת לכם לשמור על קשר עם אנשים מכל רחבי העולם. בשונה מישראל, בקפריסין תוכלו למצוא מערכת דואר ומערכת משלוחים מהירה ויעילה מאוד – דבר שלא מעט ישראלים היו רוצים ליישם גם במדינה שלנו.

החקלאות והמסחר בקפריסין הם החשובים ביותר, והם בעצם העורק המרכזי אשר מאפשר לתושבים במדינה לשמור על אורח חיים טוב יחסית. מספר העובדים המועסקים בענף החקלאות ובענף המסחר בקפריסין הוא הגדול ביותר במדינה, ומהסיבה הזאת לא מעט מקומיים מצליחים לשמור על הכנסה סטנדרטית אשר מאפשרת להם לחיות את חייהם. בשנים האחרונות גם ענף התיירות הפך להיות משמעותי מאוד במדינה, כאשר מידיי שנה מגיעים לקפריסין עשרות מיליוני תיירים מכל רחבי העולם.

בעשור האחרון הכלכלה בקפריסין שעד לאותה עת הייתה רגועה וסטנדרטית לחלוטין החלה להראות מגמת עלייה שוטפת אשר לא עוצרת עד לעצם היום הזה. מהסיבה הזאת לא מעט משקיעים רואים בקפריסין כמקום שכדאי מאוד להשקיע בו על מנת לקדם את העסקים ולהביא לגידול מסוים. במאמר הבא נעסוק בכל הדברים החיוניים לכם טרם פתיחת עסק או חברה בקפריסין. כך תוכלו בסופו של יום לקבל את ההחלטות הטובות ביותר אשר יביאו אתכם בדיוק אל המקום שבו אתם רוצים להיות כעבור מספר מסוים של שנים – כי אי אפשר באמת לדעת מה צופן העתיד כאשר פותחים עסק במדינה זרה שאינכם מכירים אותה בשום צורה.

הקמת עסק בקפריסין – כל מה שחשוב לדעת

ההליך של הקמת עסק בקפריסין הוא לא תהליך פשוט וחשוב מאוד להכיר את כל הנקודות שיכולות לעשות את ההבדל. בין האלמנטים שאתם נדרשים לעשות תוכלו למצוא הגשת תזכיר ותקנון החברה לרשם החברות הקפריסאי, כאשר אל התזכיר והתקנון אתם צריכים להוסיף גם שבועה לפני בית משפט ודמי רישום. החברה חייבת על פי החוק בקפריסין להחזיק בכתובת מקומית ובנוסף לכל אלה גם למנות מזכיר או נציג מטעם החברה אשר צריך להיות תושב קפריסין.

ישנן גם לא מעט מגבלות על מסחר ופעילות עסקית, וקריטי מאוד שתכירו גם את המגבלות הללו. אם ברצונכם להקים עסק אשר מתעסק בנושא של בנקאות, ביטוח או אספקה של שירותים פיננסיים לציבור – הנכם נדרשים להמציא אישור לשם כך. העסק שלכם אינו יכול לסחור עם חברות מקומיות בשום צורה, אלא אם כן מדובר על תחזוקה של משרדים או שירותי בנקאות ושירותים מקצועיים.

את השם של החברה תוכלו לבחור כמעט בכל וריאציה שעולה לראשכם, אך גם כאן ישנם מספר דברים שאתם חייבים להיות מודעים אליהם. שם החברה חייב להיות באותיות לטיניות או יווניות, ובנוסף לכך הוא אינו יכול להיות שם של חברה קיימת בקפריסין. ישנם גם מספר ביטויים שאסור להכניס אל תוך השם של החברה, וחשוב מאוד שתייעצו עם איש מקצוע מקומי על מנת לוודא כי השם של החברה לא עובר על החוקים השונים.

פתיחת חשבון בנק בקפריסין

חוקי המס בקפריסין נאכפים בהתאם למדיניות של חוק המס הקפריסאי, לדעת רבים מדובר במיסוי גבוה בצורה משמעותי בהשוואה אל שאר המדינות באירופה. החוק קובע שהרווח של חברות קפריסאיות ינוקה בשיעור של 12.5%. ברחבי קפריסין תוכלו למצוא מספר גדול של בנקים, כאשר חלקם הם בנקים מרכזיים בעלי שם ויוקרה במדינה. באפשרותכם לפתוח חשבון בנק בקפריסין גם ללא פתיחת עסק בקפריסין.

בשנים האחרונות הממשלה בקפריסין עושה לא מעט שינויים על מנת להקל על המשקיעים ולהגיע למצב שבו כמות גדולה של משקיעים מחליטה להשקיע בקפריסין כל זאת על מנת לשפר את הכלכלה המקומית. מהסיבה הזאת חשוב מאוד להתייעץ ולקבל עדכונים חמים מהשטח על השינויים שחלו בקפריסין לטובת המשקיעים המגיעים ממדינות זרות. כיום הבנקים והממשלה יורידו לא מעט הגבלות על מנת לגרום לכם לפתוח את העסק שלכם דווקא בקפריסין כך תוכלו למשוך אליו עובדים מקומיים דבר חיוני מאוד למדינה קטנה אשר מחפשת להתפתח ולצמוח. לכן טרם פתיחת עסק או חברה בקפריסין, מוטב להתייעץ עם המומחים שלנו על מנת לקבל את ההכוונה המדויקת ביותר.

אולי יעניין אתכם גם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

בשיתוף איזי נשיונילטי